web analytics

Anyż gwiazdkowy

Anyż gwiazdkowy jak wskazuje nazwa ma kształt ślicznych gwiazdek. Wygląda bardzo atrakcyjnie w potrawie, więc może również służyć jako dekoracja. Pachnie i smakuje jak lukrecja. Stosowany jest głównie w potrawach kuchni azjatyckiej, ale nie tylko, świetnie sprawdzi się wszędzie tam gdzie pożądany jest anyżkowy posmak. Gwiazdki anyżu dodaje się do potraw całe albo oddziela jeden lub więcej segmentów w zależności od tego jak intensywny smak chcemy uzyskać. Można je również rozgnieść w moździerzu.

Baby corn

Małe kolbki młodej kukurydzy są bardzo chrupkie i mają delikatny słodki posmak. Sprawdzą się w daniach typu stir-fry, sałatkach, zupach lub smażone w tempurze. Prócz smaku wspaniale się prezentują uatrakcyjniając wygląd całej potrawy.

Boczniak ostrygowaty

Boczniak ostrygowaty oryginalnie pochodzi z Chin, ale obecnie jest hodowany na całym świecie.  Mają jasny kolor i z wyglądu przypominają nieco ostrygi, stąd właśnie wzięła się ich nazwa. Są delikatne w smaku i świetnie nadają się do najróżniejszych dań z całego świata. Są również źródłem wielu witamin oraz zawierają składniki obniżające poziom cholesterolu i cukru we krwi. Naukowcy uważają też, że zawierają w sobie substancje odpowiedzialne za zmniejszanie się guzów nowotworowych.

Chorizo

Chorizo to tradycyjna kiełbasa hiszpańska robiona z wieprzowiny. Istnieje kilka odmian kiełbasy chorizo, różnią się między sobą stopniem zmielenia, grubością, stopniem ostrości a także sposobem przygotowania i spożycia. Pewne odmiany jada się na surowo, jak wędliny, inne należy poddać obróbce termicznej. Wszystkie charakteryzuje dodatek suszonej papryki wędzonej, dzięki której ma charakterystyczny kolor i smak. Często w jej składzie znajdziemy również czosnek i oregano, które nadają dodatkowego aromatu. Chorizo dzięki wyjątkowemu smaku wzbogaca każde danie w którym się znajdzie, tłuszcz wytopiony podczas obróbki cieplnej może służyć do aromatyzowania lub podsmażenia reszty składników potrawy.

Ciasto na sajgonki i samosy

Sajgonki i samosy, to jedne z najpopularniejszych i najbardziej znanych azjatyckich przekąsek. Ciasto na sajgonki jest zrobione z mąki i wody, sprzedawane jest mrożone w rożnych rozmiarach. Przygotujemy z niego takie sajgonki i samosy, jakie znamy z chińskich restauracji. Takie ciasto może być trudne do dostania, wtedy ewentualnie można użyć papieru ryżowego odpowiednio modyfikując przepis, będą to wtedy sajgonki w stylu wietnamskim.

Cukier trzcinowy

Cukier trzcinowy nierafinowany jest otrzymywany z trzciny cukrowej, dzięki temu że nie jest poddany oczyszczeniu zachowuje cenne substancje i jest dużo zdrowszy od tradycyjnego cukru białego. Jego barwa może wahać się od złotawej do ciemnobrązowej. Warto używać go do słodzenia kawy lub herbaty, świetnie sprawdza się też w wielu wypiekach, w przyrządzaniu sosu toffi,  deserów, zwłaszcza tych z czekoladą a także, jako posypka do ciast i ciasteczek. Cukier o drobnej granulacji sprawdzi się do delikatniejszych, lekkich wypieków lub kremów a także dzięki lepszej rozpuszczalności do napojów i koktajli.

Cukier muscovado

Cukier muscovado to nierafinowany cukier trzcinowy bogaty w melasy, o lekko klejącej, wilgotnej konsystencji, charakterystycznym intensywnym zapachu i bogatym smaku. Świetnie nadaje się do pieczenia ciast w których chcemy uzyskać bardziej ‘głęboki smak’, szczególnie ciast czekoladowych lub na mące razowej. Jest niezastąpiony w słodkich polewach np. toffi i świetnie sprawdza się jako składnik sosów i marynat. Dostępny jest jasny lub ciemny cukier muscovado, który jest zdecydowanie intensywniejszy w smaku. Cukier muscovado jest o wiele zdrowszy od białego cukru rafinowanego, dlatego warto po niego sięgać.

Czarnuszka

Czarnuszka (black onion seeds/nigella seeds) inaczej nasiona cebuli to małe, nieregularne w kształcie czarne nasiona. Są popularnym dodatkiem do dań mięsnych, dań kuchni indyjskiej oraz do pieczywa. Swój smak uwalnia dopiero w wysokiej temperaturze, dlatego warto podprażyć ziarna na gorącej suchej patelni przed dodaniem do potrawy.

Ekstrakt migdałowy

Ekstrakt migdałowy ma intensywnym marcepanowy smak i zapach, świetnie sprawdza się do aromatyzowania słodkich wypieków, kremów, lukrów i deserów. Jest bardzo wydajny, wystarczy niewielka ilość by nadać im niepowtarzalnego, migdałowego smaku. Naturalny ekstrakt smakuje dużo lepiej od sztucznych aromatów.

Ekstrakt waniliowy

Ekstrakt waniliowy nadaje potrawą prawdziwego waniliowego smaku i aromatu. Jest naturalny, w odróżnieniu od sztucznych aromatów waniliowych. Już jego niewielka ilość wzbogaci smak ciast, deserów i kremów, dlatego jest bardzo wydajny.

Galangal

Galangal podobnie jak imbir, jest kłączem rosnącym pod ziemią, i choć wyglądem są podobne, ich smak jest zupełnie inny. Galangal jest dość ostry, jakby nieco pieprzny w smaku. Przed użyciem korzeń należy dość grubo obrać. Najczęściej tnie się go na plastry lub słupki i w tej formie dodaje do potrawy a następnie się go wyjmuje. Starty lub zmielony jest składnikiem past, np. tajskiej pasty curry. W sklepach dostępny jest też galangal suszony i choć może być stosowany jako zamiennik świeżego galangalu, jeśli mamy możliwość użyjmy świeżego.  Można kupić jego większą ilość i zamrozić. Jeśli używamy suszonego galangalu należy go wcześniej namoczyć w gorącej wodzie. Można go dostać w dobrze zaopatrzonych supermarketach lub w sklepach z żywnością orientalną.

Garam masala

Garam Masala to zmielona mieszanka przypraw często używana w kuchni indyjskiej. W jej skład wchodzą kmin rzymski, kolendra, czarny pieprz, kardamon, liść laurowy, goździki, cynamon, chili i gałka muszkatołowa. Skład oraz proporcje poszczególnych składników różnią się w zależności od producenta.

Gorczyca

Gorczyca jest przede wszystkim znana jako główny składnik musztardy, ale jest też bardzo popularną przyprawą w kuchni indyjskiej. Suche nasiona gorczycy są pozbawione zapachu, uwalniają swój aromat dopiero po zmieszaniu z płynem lub po uprażeniu na patelni. Jest popularnym dodatkiem do dań typu curry, sosów, marynat i chutney. Dostępne są żółte, brązowe i czarne nasiona gorczycy.

Grzyby enoki

Enoki lub enokitaki, są łatwo rozpoznawalne dzięki swojemu charakterystycznemu wyglądowi. Mają bardzo malutkie jasne kapelusiki i cieniutkie białe trzony połączone na spodzie. Mają bardzo delikatny lekko słodkawy smak i ciekawą chrupiącą strukturę. Najczęściej występują w przepisach kuchni azjatyckiej, choć świetnie sprawdzają się jako składnik potraw wszystkich kuchni świata. Można je dodawać praktycznie do wszystkiego, makaronów, sałatek, kanapek, dań wegetariańskich, ryb lub mięs. Wystarczy im króciutkie obsmażenie, około 1-2 minuty. Nie bez powodu są najpopularniejszymi grzybami w Japonii, mają wiele właściwości zdrowotnych m.in. wzmacniają organizm, są źródłem protein, błonnika i antyutleniaczy, nie zawierając przy tym kalorii.

Grzyby mun

Grzyby mun występują pod tą nazwą praktycznie tylko w Polsce. Wszędzie indziej można je kupić pod nazwą „leśne lub drewniane uszy’’. Są popularnym składnikiem w kuchniach azjatyckich. Ponieważ nie mają smaku są cenione głównie za swoją chrupkość. Świetnie sprawdzają się jako dodatek do zup, dań typu stir-fry lub jako składnik nadzienia np. do sajgonek. Przed użyciem należy je namoczyć na 30 minut w dużej ilości wody, ponieważ po namoczeniu powiększą się kilkakrotnie. Można je kupić suszone w całości lub w cienkich paseczkach oraz w zalewie w słoiczku. Są dostępne w dobrze zaopatrzonych marketach oraz sklepach z żywnością orientalną.

Grzyby shiitake

Grzyby shiitake są bardzo popularnym składnikiem wielu dań kuchni azjatyckiej.   Mają intensywny smak, który nasila się przy suszeniu. Dodaje się je praktycznie do wszystkiego, tak jak normalne grzyby, nadają potrawą wspaniały aromat. Przed obróbką, należy usunąć nóżki, które są bardzo twarde. Shiitake są również cenione ze względu na swoje właściwości zdrowotne, miedzy innymi właściwości antynowotworowe, antywirusowe i wzmacniające cały organizm. Można je dostać w supermarketach i sklepach z żywnością orientalną.

Grzyby Shimeji

Grzyby shimeji są jednymi z najpopularniejszych grzybów w Japonii. Z wyglądu są podobne do grzybów enokitaki, ale ich kapelusze są brązowe. Używa się ich tak jak innych grzybów w najróżniejszych daniach.

Grzyby słomkowe

Grzyby słomkowe biorą swoją nazwę od tego, że rosną na słomie ryżowej. Najczęściej można kupić grzyby słomkowe w puszce, przekrojone na pół, które były już uprzednio podgotowane. Należy je tylko odsączyć i umyć, dodajemy je do potrawy w końcowej fazie przygotowania, tylko do podgrzania. Są częstym składnikiem wielu dań zamawianych w chińskich restauracjach. Mają delikatny lekko słodkawy smak i ciekawie wyglądają w potrawie.

Grzyby portobello

Grzyby portobello należą do jednych z najpopularniejszych grzybów. Z wyglądu przypominają duże pieczarki są jednak bardziej aromatyczne. Przyrządzą się je tak jak inne grzyby, można je grillować, smażyć lub piec. Ze względu na ich rozmiar świetnie nadają się do nadziewania. Często są też używane jako zamiennik kotletów mięsnych przez wegetarianów.

Halloumi

Halloumi to biały, półtwardy cypryjski ser od wieków produkowany według tej samej, ściśle przestrzeganej receptury. Wytwarza się go z mleka owczego lub z odpowiedniej mieszanki mleka owczego, krowiego i koziego, czasem z dodatkiem mięty. Ma intensywny charakterystyczny słodko-słony smak. Halloumi można podawać na niemal nieskończoną ilość sposobów, łatwo się kroi i nie kruszy. Szczególnie nadaje się do grillowania i smażenia, ponieważ nie tylko nie topi się pod wpływem wysokiej temperatury, ale nabiera wtedy dodatkowego smaku.

Harissa

Harissa to tunezyjska pasta z papryczek chili, ziół i przypraw, pikantna i bardzo aromatyczna. Można ją kupić w dobrze wyposażonych supermarketach, sklepach z żywnością orientalną lub w internecie. Wspaniale sprawdza się jako składnik marynat do ryb i mięs, do doprawienia przeróżnych dań w tym zup, dań z ryżu i kaszy lub przygotowania dipów na bazie majonezu lub jogurtu.

Imbir

Imbir jest bardzo często używanym składnikiem w kuchni azjatyckiej i nie tylko, świetnie sprawdza się również jako składnik napojów, wypieków i deserów. Ma wspaniały intensywny aromat i lekko ostry, ale jednocześnie orzeźwiający smak. Świeży korzeń imbiru powinien być twardy, mieć jasnobrązową skórkę i żółte wnętrze, nie powinien wyglądać na wyschniętego. W zależności od przepisu kroi się go w plasterki lub słupki bądź ściera się na tarce, nie zawsze jest koniecznie jego obieranie. Nawet jeśli dodamy go do potrawy w kawałkach zamiast startego, aromat, który uwolni w czasie gotowania będzie wystarczający by nadać wspaniałego smaku potrawie. Całych kawałków imbiru raczej się nie zjada, ponieważ jest dosyć twardy i bardzo intensywny w smaku. Imbir w proszku zupełnie inaczej pachnie i smakuje więc nie można go używać zamiennie ze świeżym. Jest on często używaną przyprawą w kuchni indyjskiej. Imbir marynowany również nie może być stosowany jako zamiennik świeżego, jest traktowany jako dodatek do gotowych dań np. do sushi. Jedzony miedzy poszczególnymi kawałkami oczyszcza nasze kubki smakowe, dzięki czemu lepiej delektujemy się kolejnymi.

Jagody goji

Goji to małe czerwone jagody, które są w czołówce najzdrowszych pokarmów na świecie. Zawierają całe mnóstwo składników odżywczych, witamin i minerałów, a także nienasycone kwasy tłuszczowe, takie jak kwas linolowy oraz kwas omega 6. Zawierają 19 różnych aminokwasów, w tym 8 aminokwasów egzogennych, czyli tych, których ludzki organizm nie jest w stanie sam wyprodukować. Mają działanie przeciwzapalne, pozytywnie wpływają na wzrok i wzmacniają system odpornościowy. Pomagają także oczyścić wątrobę z toksyn, obniżają poziom cholesterolu, oraz działają antynowotworowo. Ponadto posiadają właściwości spowalniające proces starzenia. Mają jedną z najwyższych zawartości antyoksydantów na świecie i pomagają chronić przed atakami wolnych rodników.

Kardamon

Kardamon kupujemy w postaci małych ziaren, wewnątrz których znajdują się drobne aromatyczne nasiona. W zależności od przepisu używa się całych ziaren lub tylko nasion kardamonu, np. rozgniecionych w moździerzu. Jest szczególnie popularny w daniach kuchni indyjskiej, świetnie sprawdza się również jako dodatek do deserów lub kawy.

Ketjap manis 

Ketjap manis (kecap manis) to słodki dzięki dodatkowi cukru palmowego, indonezyjski sos sojowy o konsystencji syropu. Jest używany w daniach kuchni indonezyjskiej np. nasi goreng, mie goreng, satay i semur.

Kiszone cytryny 

Kiszone cytryny (preserved lemons) są popularne głównie w kuchni arabskiej. Mają bardzo specyficzny i intensywny smak, nie do zastąpienia innym składnikiem. Dodaje się je do tagine, mięs, sałatek i sosów. Można je kupić gotowe w słoiku, lub przygotować samemu w domu.

Kmin rzymski

Kmin rzymski inaczej kumin jest niezastąpioną przyprawą w kuchni indyjskiej. Ma intensywny gorzkawo – ostro – słodki, bardzo charakterystyczny smak, który ciężko pomylić z czymś innym bądź zastąpić inną przyprawą. Można kupić zmieloną przyprawę lub całe ziarna kminu, w zależności od przepisu do potrawy dodajemy całe nasiona podprażone na suchej patelni lub poprzednio utarte w moździerzu na proszek. Ma podobną nazwę do popularnego w polskiej kuchni kminku, są to jednak 2 zupełnie inne przyprawy, których nie można stosować zamiennie.

Kolendra

Kolendra ma intensywny, charakterystyczny smak, który wspaniale uzupełnia wiele potraw, nie tylko kuchni azjatyckiej. Liście kolendry zazwyczaj dodaje się do gotowej potrawy tuż przed podaniem, podobnie jak postępujemy z natką pietruszki. Łodyg nie wyrzucamy, mają wiele smaku i można je wykorzystać do tajskich past curry lub zup.

Kolendrę można także zakupić w postaci nasion, w całości lub mieloną. W tej postaci wykorzystuje się ją głównie do dań kuchni indyjskiej. W zależności od przepisu do potrawy dodajemy całe nasiona podprażone na suchej patelni lub uprzednio utarte w moździerzu. Lepiej zakupić całe nasiona, ponieważ dłużej zachowują świeżość i są bardziej aromatyczne od zmielonej przyprawy.

Kombu

Kombu to suszone wodorosty stosowane w kuchni azjatyckiej, głównie japońskiej. Kombu są bardzo zdrowe, bogate w wiele witamin i minerałów. Są chrupkie i mają mocny morski smak, po zagotowaniu miękną i są bardzo delikatne. Kombu jest składnikiem słynnego japońskiego bulionu dashi, będącego podstawą większości japońskich zup. Są dostępne w sklepach z żywnością orientalną oraz w internecie.

Liście kaffiru

Liście kaffiru inaczej liście limonki nadają potrawie charakterystyczny, świeży, cytrynowo- limonkowy smak i aromat, bez wprowadzania kwaśnego posmaku. Są niezastąpione w wielu potrawach kuchni tajskiej, szczególnie popularnym curry, to właśnie one nadają potrawie charakterystycznego smaku. Można je kupić świeże, suszone i mrożone. Jeśli akurat uda nam się dostać świeże liście warto kupić więcej i je zamrozić. Suszone bardzo dobrze zastępują świeże, powinniśmy je dostać w dobrze zaopatrzonych supermarketach i sklepach z żywnością orientalną.

Makaron jajeczny (noodles)

Makaron jajeczny jest często stosowany w kuchni chińskiej, dzięki dużemu dodatkowi jajek jest bogatszy w smak i kolor. Można go kupić w postaci suszonej lub ugotowany, zapakowany w paczuszki z krótką datą przydatności do spożycia. Jest dostępny zarówno cieniutki jak i grubszy. Najczęściej dodaje się go do dań typu stir-fry lub zup tworząc kompletne danie lub krótko podsmaża z niewielką ilością dodatków i serwuje zamiast ryżu, jako dodatek do dania głównego.

Makaron ryżowy

Makaron ryżowy jest niezwykle popularny w kuchni azjatyckiej. Może mieć rożne grubości, możemy kupić zarówno cieniutki makaron ryżowy vermicelli lub szerszy, płaski makaron, którego używa się tradycyjnie np. do pad thai. Makarony ryżowe są dostępne suszone lub ugotowane, zapakowane w paczuszki. Do znalezienia w dobrze zaopatrzonych supermarketach lub sklepach z żywnością orientalną.

Makaron shirataki

Makaron shirataki to cienki, galaretowaty, przezroczysty makaron uzyskiwany z azjatyckiej rośliny konjac. W 97% składa się z wody, jest całkowicie beztłuszczowy i prawie nie zawiera kalorii, jest wiec idealny dla osób będących na diecie. Shirataki praktycznie nie ma własnego smaku, przyjmuje smak dodatków, z którymi jest podawany. Makaron shirataki jest sprzedawany w plastikowych torebkach wypełnionych wodą, można go kupić w sklepach z żywnością orientalną lub w internecie.

Makaron soba

Makaron soba to cienki brązowo-szary makaron z mąki gryczanej o lekko orzechowym posmaku. Świetnie smakuje zarówno na gorąco jak i na zimno np. w sałatkach. Nadaje się nie tylko do dań kuchni azjatyckiej można nim bez obaw zastępować zwykły makaron pszenny w większości dań. Jego zaletami są łatwość w przygotowaniu, lekkostrawność oraz fakt ze jest bardzo bogaty w witaminy B1 i B2 i białko. Zazwyczaj jest sprzedawany w małych paczuszkach, dla wygody dodatkowo porcje makaronu są przewiązane papierową tasiemką. Niektóre rodzaje makaronu soba są smakowe np. zawierają proszek z zielonej herbaty, który nadaje mu lekko zielonkawy kolor, i delikatny posmak.

Makaron sojowy vermicelli

Makaron sojowy vermicelli jest cieniutki i przezroczysty o prawie szklanym kolorze. Po ugotowaniu jest sprężysty, sam w sobie praktycznie nie ma żadnego smaku wiec zazwyczaj jest podawany jako część potrawy np. stir-fry lub zup. Jest częstym składnikiem popularnych sajgonek. Gotuje się go poprzez zalanie wrzątkiem i odstawienie pod przykryciem na kilka minut. Najlepiej go kupić w małych opakowaniach, ponieważ suchy makaron jest bardzo ciężko podzielić na porcje.

Makaron udon

Makaron udon to biały japoński makaron pszenny. Ten suszony zazwyczaj jest płaski, grubości makaronu tagliatelle. Ten sprzedawany już ugotowany w paczuszka jest zaokrąglony i znacznie grubszy. Zazwyczaj jest podawany w zupach lub w daniach typu stir-fry.

Marsala

Marsala  to słodkie włoskie wino powstające w okolicy Marsala na Sycylii. Zawiera od 15 do 20% alkoholu. Marsala jest klasyfikowana w zależności od dodatku cukru, długości dojrzewania i koloru. Używana jest najczęściej do deserów, m.in. do zabaglione lub tiramisu. Jako wino deserowe jest podawana w temperaturze pokojowej, z ostrymi serami takimi jak parmezan, gorgonzola lub roquefort podaje się ją zazwyczaj schłodzoną, może być również serwowana, jako aperitif. Używa się jej też często w gotowaniu, szczególnie do doprawiania sosów mięsnych.

Mascarpone

Mascarpone to delikatny, świeży ser o śmietankowym smaku i kremowej aksamitnej konsystencji. Jest idealnym składnikiem różnego rodzaju deserów np. tiramisu, tart, kremów i serników na zimno. Sernikom pieczonym nadaje kremowej konsystencji, warto go dodać szczególnie wtedy, kiedy posiadamy chudy twaróg, ponieważ sam jest dosyć tłusty. Sprawdza się również w daniach wytrawnym zamiast śmietany, np. w zupie, farszach lub sosie.

Matcha

Matcha to japońska herbata z drobno zmielonych ususzonych młodych listków zielonej herbaty, ma postać jasno zielonego pudru. Ma delikatny aromat i lekko słodkawy smak. Można z niej zrobić herbatę lub stosować jako dodatek smakowy do rożnych deserów i potraw. Desery z nią przyrządzane nabierają nie tylko jasno pistacjowego koloru, ale też elegancji i wyjątkowego smaku, stają się bardziej wykwintne. Matcha jest również świetnym źródłem antyoksydantów, które korzystnie wpływają na zdrowie i urodę. Jest dosyć droga, ale jest również wydajna, mała torebka wystarczy na wiele rożnych deserów.

Mirin

Mirin to tradycyjny japoński sos uzyskiwany w wyniku fermentacji ryżu. Dodaje on potrawą delikatnego słodkiego posmaku. Pomaga również zamaskować zapach ryb i owoców morza. Jest szeroko używany w kuchni japońskiej do zup, dań głównych, dressingów i dipów. Jest jednym z głównych składników popularnej marynaty teriyaki i ryżu do sushi. Mirin początkowo powstał w Japonii jako wino ryżowe, z czasem jednak stało sie przyprawą. Istnieją zarówno odmiany zawierające mniej niż 1 % alkoholu jak i te zawierające około 14 %. Bez względu na to, na którą odmianę się zdecydujemy trzeba uważać na produkty niskiej jakości, mirin nie powinno zawierać cukru, sztucznych barwników ani konserwantów.

Miso

Miso to tradycyjna gęsta pasta japońska produkowana ze sfermentowanej soi, najczęściej z dodatkiem ryżu, pszenicy lub jęczmienia, soli oraz drożdży. Przy tradycyjnej produkcji pasty miso miesza się ze sobą rozgniecioną gotowaną soję z gotowanym ryżem, jęczmieniem lub pszenicą, dodaje się soli i odpowiednią ilość bakterii koji a następnie mieszanina ta leżakuje przez przynajmniej pół roku do 3 lat. Miso razem z sosem sojowym są najczęściej używanymi przyprawami w Japonii. Pasta miso w zależności od składu i proporcji składników i może mieć kolor od jasno kremowego, poprzez czerwony aż po ciemny brąz. Zazwyczaj im jaśniejszy kolor tym miso jest delikatniejsze i mniej słone. Pasta miso zawiera również duże ilości protein, witamin, minerałów. Przypisuje się jej także szereg właściwości zdrowotnych takich jak obniżanie poziomu cholesterolu, zwiększenie odporności, regulacja ciśnienia krwi, właściwości antynowotworowe i odtruwające, a nawet leczenie negatywnych skutków tytoniu i alkoholu.  Przyczyną prozdrowotnych właściwości miso są jednak głównie zawarte w niej koji, mikroorganizmy powodujące fermentację. Im mniej podgrzana pasta miso tym więcej zachowa wartości odżywczych.

Nasiona kopru włoskiego

Nasiona kopru włoskiego to zielono-brązowe, małe, owalne nasiona o słodkawym, anyżowym aromacie. Można go używać do wszelkiego rodzaju potraw i wypieków gdzie chcemy uzyskać anyżkowy posmak. Poza walorami smakowymi nasiona kopru mają także właściwości lecznicze, miedzy innymi wspomagają trawienie oraz zapobiegają wzdęciom. Są także bogate w błonnik, witaminy, minerały i antyoksydanty.

Nori

Nori to bogate w witaminy i minerały wodorosty, które zostały ususzone i sprasowane tak, że przypominają kartki papieru. Są najbardziej popularne, jako jeden z elementów do przygotowania japońskiego sushi, jednak występują także w innych kuchniach orientalnych jak i innych kuchniach świata. Dodaje się je do zup, sałatek, dań z ryżu, makaronów, mięs i ryb.

Ocet balsamiczny 

Ocet balsamiczny to ocet powstający z zagęszczonego moszczu winogronowego poddanego długotrwałemu dojrzewaniu w drewnianych beczkach. Jest produkowany we Włoszech w rejonie Modeny lub Reggio Emilia. Dobry ocet balsamiczny powinien mieć gęstą konsystencje i prawie czarny kolor oraz aromatyczny słodko-kwaśnym smak. W produktach gorszej jakości proces starzenia jest omijany, wiec są one często rzadkie i kwaśne lub mogą mieć w składzie dodatki jak karmel, barwniki, gume guar, skrobie kukurydzianą i tym podobne składniki które mają za zadanie sztucznie zgęścić ocet i nadać mu słodycz. Takim octom brakuje jednak głębi i smaku. Decydując o zakupie octu balsamicznego wybierzmy najlepszy możliwy w naszym przedziale cenowym, kierując się przede wszystkim składem. Długo dojrzewający, dobrej jakości, gęsty ocet balsamiczny ma wyjątkowy smak i aromat. Smakowany prosto z butelki będzie pyszny, wystarczy sam w sobie jako dressing do sałatek lub dodatek do grillowanych mięs, ryb, warzyw a nawet deserów, mieszanie go z miodem lub redukcja nie jest konieczna. Choć buteleczka nie jest tania jest bardzo wydajna, ponieważ wystarczy dodać jego niewielką ilość do dania. Dobrej jakości ocet balsamiczny poprawia trawienie, obniża poziom cholesterolu i zapobiega chorobom serca.  Zawiera także antyoksydanty, które znacznie zmniejszają ryzyko zachorowań na raka. Jeśli zakupiony przez nas ocet należy do tych rzadszych i mniej słodkich, w zależności od dania warto zrobić z niego redukcje balsamiczną lub przygotować dressing miodowo-balsamiczny.

Ocet ryżowy

Ocet ryżowy jest wytwarzany ze sfermentowanego ryżu, jest bardzo popularnym dodatkiem w kuchniach azjatyckich. Używany jest zarówno do potraw na ciepło, zup jak i do przygotowywania marynat, dipów i japońskiego sushi. Na półkach możemy znaleźć jasny i ciemny ocet ryżowy. Ciemny ocet ryżowy ma czarny kolor oraz delikatniejszy od jasnego, lekko słodki smak. Jasny ocet ma przezroczystą do bladożółtej barwę, jest bardziej octowy i ma cierpki posmak. Spożywanie octu ryżowego jest zdrowe gdyż m.in. obniża on poziom cholesterolu i oczyszcza organizm.

Ocet sherry

Ocet cherry jest produkowany w Hiszpanii z wina o tej samej nazwie. Oryginalny ocet sherry musi dojrzewać, przez co najmniej 6 miesięcy w dębowych beczkach i musi mieć co najmniej 7% alkoholu. Ma ciemno brązowy kolor i intensywny, głęboki, cierpki, lekko słodkawy smak. Winegret na bazie octu sherry ma dodatkową głębie smaku, choć jeśli nie jesteśmy w jego posiadaniu można go zastąpić octem z czerwonego wina.  Nadaje się również do wykorzystania w daniach na gorąco, np. jako dodatek do mięs lub ryb.

Olej z pestek dyni

Olej z pestek dyni tłoczony na zimno jest jednym z najbardziej wartościowych tłuszczów używanych w kuchni. Stanowi bogate źródło witamin A, C, D, E, B1, B2, B6 oraz soli mineralnych m.in. potasu, selenu, cynku, fosforu, magnezu i fluoru. Obfituje w nienasycone kwasy tłuszczowe, niezbędne dla naszego organizmu. Ma dobroczynny wpływ na układ trawienny. Reguluje florę bakteryjną jelit, łagodzi stany zapalne i likwiduje pasożyty. Wzmacnia układ odpornościowy oraz cały organizm.  Wpływa pozytywnie na prace serca oraz naczyń wieńcowych. Ma ciemnozielony kolor i subtelny orzechowy smak i zapach. Harmonizuje się wspaniale z wieloma potrawami, już kilka kropel wzbogaci sałatki, gotowane warzywa, dania z ryb, mięs, makarony i zupy. Doskonale smakuje z serami np. mozzarellą i serem kozim a nawet jajkami. Po otworzeniu olej najlepiej przechowywać w lodówce, zachowuje przez to swój aromat i witaminy, jeśli nie jest przechowywany w chłodnym, ciemnym miejscu jego data ważności znacznie sie skraca, do maksimum 2-3 miesięcy.

Panko

Panko to japońska panierka w formie dużych chropowatych płatków, jest ona znacznie bardziej chrupiąca i jednoczenie dużo lżejsza od tradycyjnej bułki tartej. Wspaniale nadaje się do panierowania wszelkich smażonych lub pieczonych potraw. Można ją dostać w dobrze zaopatrzonych supermarketach, sklepach z żywnością orientalna lub w internecie. W razie konieczności można ją zastąpić zwykłą bułką tartą, najlepiej domową.

Pak choi

Pak choi to bardzo delikatna w smaku mała kapusta popularna szczególnie w daniach kuchni azjatyckiej. Przyrządza się ją zazwyczaj poprzez krótkie podsmażenie w woku lub ugotowanie na parze. Podgrzewamy ją tylko do momentu aż liście zwiędną a biała cześć lekko zmięknie, ale wciąż będzie chrupiąca. Wystarczy nie wiele dodatków by smakowała wyśmienicie. Z kapusty odcinamy podstawę, dzięki czemu z łatwością oddzielimy poszczególne liście. Jeśli kapustki są małe przyrządzamy całe liście, jeśli większe można je pokroić.

Pancetta

Pancetta to włoski boczek, który doprawia sie solą i ewentualnie innymi przyprawami, zostawia na kilka dni, a następnie nadaje kształt. Można go złożyć na pól i umieścić miedzy dwoma drewnianymi płytami, zwinąć w rulon, lub pozostawić w płaskiej formie. Następnie zostaje odłożony do dojrzewania na 50 do 120 dni w zależności od wielkości kawałka. Boczek może też być uwędzony, staje się bardzo aromatyczny i nabiera nutki słodyczy. Pancetta zazwyczaj jest sprzedawana w cieniutkich plasterkach lub pokrojona w kosteczkę. Jeśli mamy trudności z jej dostaniem można ją zastąpić boczkiem, choć nie będzie to już to samo.

Papier ryżowy

Papier ryżowy jest używany głównie w kuchni wietnamskiej oraz tajskiej. Zrobiony jest z mąki ryżowej, wody i soli. Papier ryżowy jest sprzedawany suchy, przed użyciem należy go namaczać przez kilka sekund w ciepłej wodzie a następnie osuszyć na czystym ręczniczku. W papier ryżowy zawija się różne składniki tworząc wietnamskie sajgonki bądź kawałki mięsa lub ryb, które następnie można krótko podsmażyć.

Pasta krewetkowa

Pasta krewetkowa jest popularnym składnikiem w oryginalnych daniach kuchni azjatyckiej. Jest doskonałym źródłem protein i witaminy C. Wytwarza się ją ze fermentowanych małych krewetek, najpierw solonych, a potem wysuszonych na słońcu. Pasta krewetkowa nie nadaje się do spożycia na surowo, Ma wtedy dosyć nieprzyjemny zapach, który znika w trakcie gotowania potrawy, zostawiając jedynie charakterystyczny dla kuchni azjatyckiej smak potrawy. Sprzedawana jest zazwyczaj w małych słoiczkach w dobrze zaopatrzonych supermarketach, sklepach z żywnością orientalną lub w internecie.

Pasta waniliowa

Pasta waniliowa to ekstrakt waniliowy z ziarenkami w wanilii w postaci pasty. Nadaje deserom i wypiekom naturalny waniliowy smak i aromat. Ma kremową, aksamitną konsystencje i jest wygodna w użyciu, jedna łyżeczka zastępuje ziarenka wyłuskane z jednej laski wanilii.

Pieprz kajeński

Pieprz kajeński to rodzaj ostrej przyprawy produkowanej z papryki cayenne, najpierw ususzonej a następnie zmielonej. Mimo nazwy nie ma nic wspólnego z pieprzem. Stosuje się go wszędzie tam gdzie chcemy zaostrzyć smak potrawy. Stosowany z umiarem działa bardzo pozytywnie na nasz organizm, miedzy innymi pomaga zwalczać przeziębienie, wspomaga odporność całego organizmu oraz działa przeciwbólowo. Pomaga również obniżyć wysoki poziom cholesterolu, wspomaga przemianę materii, sprzyja uwalnianiu się endorfin i ma właściwości antyoksydacyjne.

Płatki bonito

Płatki bonito inaczej katsuo-bushi są jedną z najważniejszych ‘przypraw’ w japońskiej kuchni.  Są to cieniutkie płatki filetów z tuńczyka, które były uprzednio ugotowane, wędzone a następnie wysuszone na słońcu. Gotowe płatki mają mocny podwędzony aromat. Są pełne wysokiej jakości protein, witamin i minerałów. Razem z kombu są składnikami słynnego japońskiego bulionu dashi, który stanowi bazę większości japońskich zup.

Porto

Porto to wzmacniane wino portugalskie, co oznacza ze po procesie fermentacji jest wzmacniane spirytusem winnym, w wyniku czego powstaje wino o zawartości alkoholu około 19-22 procent.  W zależności od odmiany może być wytrawne, półsłodkie lub słodkie i mieć barwę od słomkowej po ciemnoczerwoną. Serwuje się je jako aperitif, wino deserowe lub z rożnymi przekąskami, szczególnie dobrze współgra z serami. Świetnie sprawdza się też, jako dodatek do deserów, sosów lub mięs.

Przyprawa pięciu smaków

Przyprawa 5 smaków jest często wymieniana w wielu przepisach kuchni azjatyckiej, szczególnie chińskiej. Jest bardzo intensywna i aromatyczna o przeważającym aromacie anyżu. Zazwyczaj dodaje się ją do dań mięsnych, głównie marynat. Jej skład zależy od producenta, zazwyczaj składa się ona z pieprzu, cynamonu, goździków, nasion kopru i anyżu gwiazdkowego. Jednak bywają różne odmiany tej mieszanki i wówczas może zawierać jeszcze dodatek innych przypraw. Jeśli mamy problem z jej dostaniem wystarczy utrzeć razem w moździerzu wymienione składniki.

Ricotta

Ricotta to delikatny, włoski, biały twarożek. Ma bardzo delikatny smak i konsystencje, świetnie sprawdza się jako dodatek do nadzienia np. do ravioli lub jako składnik deserów. Ricotta w przeciwieństwie do większości serów, jest produkowana nie z pełnego mleka, ale z serwatki która wydziela się w czasie formowania twarogu.

Ryż jaśminowy

Ryż jaśminowy to aromatyczny ryż tajski, który charakteryzuje się delikatnym, jaśminowym zapachem i smakiem. Najczęściej podawany jest do dań kuchni tajskiej, dla dodatkowego smaku i aromatu można go ugotować w mleku kokosowym.

Sambal

Sambal to ostry sos pochodzący z Indonezji przygotowany z papryczek chili i mieszanki innych składników w tym pasty krewetkowej, sosu rybnego, czosnku, imbiru, szalotek, cukru, soku z limonki i octu ryżowego. Podaje się go jako dodatek do przeróżnych dań np. smażonych i grillowanych ryb, owoców morza i mięs. Sambal oelek to podstawowa wersja pasty z papryczek chili z dodatkiem soli i soku z limonki.

Ser kozi

Dostępne są przeróżne rodzaje serów kozich od świeżych twarogowych do bardzo dojrzałych. Ja najczęściej wybieram sery kozie porośnięte białą pleśnią, podobnie jak np. ser camembert. Są sprzedawane na wagę w długich roladach lub na dziale z serami pakowanymi w mniejszych roladkach albo okrągłej formie. W środku, w zależności od rodzaju mogą być twarogowo-kremowe lub aksamitnie kremowe, prawie płynne. Warto wypróbować kilka rodzajów i znaleźć swój ulubiony. Dostępne są też serki kozie świeże w postaci twarożku lub sery twarde, w przepisie zawsze zaznaczam, jaki rodzaj sera koziego polecam do danej potrawy.

Sherry

Sherry to rodzaj hiszpańskiego wina wzmocnionego. Po procesie fermentacji, kiedy wino osiągnie około 11-12 procent alkoholu jest wzmacniane poprzez dolanie brandy aż poziom alkoholu wzrośnie do około 17-22 procent. Tak przygotowany płyn leżakuje w dębowych beczkach przez co najmniej 3 lata. Wspaniale sprawdza sie nie tylko do picia, ale również jako dodatek do deserów, mięs i sosów.

Shichimi togarashi

Shichimi togharashi, czyli przyprawa siedmiu smaków to ostra japońska mieszanka przypraw. Głównym składnikiem jest czerwona papryczka chili, oprócz tego w składzie znajdziemy japoński pieprz, skórkę pomarańczową, czarny sezam, biały sezam, imbir, nori i ziarna konopi. Proporcje i składniki, mogą się różnić w zależności od firmy. Można ją stosować do przyprawiania, np. zup, makaronów, ryżu, tempury, grillowanych mięs, ryb i warzyw.

Sos ostrygowy

Sos ostrygowy to gęsty i słony sos na bazie wody, ekstraktu z ostryg, soli, cukru i skrobi kukurydzianej. Ma lekki morski smak i zapach, świetnie nadaje się zarówno do dań rybnych, mięsnych, warzywnych oraz makaronów. Jest dosyć intensywny w smaku, więc wystarczy dodać niewielką ilość do potrawy, nie nadaje się do spożywania samodzielnie, np. jako dip. Skład sosów ostrygowych może się różnić, ale nie powinny one zawierać konserwantów ani polepszaczy.

Sos rybny

Sos rybny to jedna z podstawowych przypraw kuchni azjatyckiej. Wytwarzany jest ze sfermentowanych ryb np. anchois, wody, soli i ewentualnie cukru, tylko te składniki powinny się znajdować w jego składzie. Sos rybny ma bardzo mocny i nieprzyjemny zapach, który znika w trakcie gotowania dodając potrawą wyjątkowego smaku. Jest również często używany do przygotowywania dressingów i dipów. Jest bardzo słony, wiec do potraw w których jest używany zazwyczaj nie dodaje się już soli.

Sos sojowy

Sos sojowy jest jedną z najważniejszych i najpopularniejszych przypraw kuchni azjatyckiej i staje się również niezastąpioną przyprawą na całym świecie. Sos sojowy jest wytwarzany z ziaren soi, prażonej pszenicy, wody i soli. Mikstura fermentuje kilkanaście miesięcy następnie jest poddana wolnej filtracji aż zostanie uzyskany czysty sos sojowy, następnie jest pasteryzowany i butelkowany. Podczas naturalnego procesu warzenia białka soi są naturalnie rozpuszczone przez enzymy. Ponieważ tradycyjny sposób przygotowywania sosu jest długotrwały, przyczyniło się to do opracowania chemicznych metod przyspieszających jego produkcję. Chemicznie wytwarzane sosy sojowe na ogół są wytwarzane w ciągu kilku tygodni, ich smak i kolor jest kreowany poprzez dodatek barwników, sztucznych dodatków i konserwantów. Ich smak i jakość jest zdecydowanie gorsza. Dobry, w pełni naturalny sos sojowy doskonale zastąpi sól i nada się do doprawienia i nadania wyrazistości wielu daniom.

Sos teriyaki

Sos teriyaki ma czarny kolor i smakuje jak słodki sos sojowy. Składa sie z sosu sojowego, mirin i cukru lub miodu oraz ewentualnie przypraw jak imbir lub czosnek. Z tych składników bardzo szybko można też zrobić własny sos teriyaki. Sosu nie trzeba dodatkowo zagęszczać np. mąką kukurydzianą, powinien zgęstnieć samoistnie dzięki zawartości cukru. Jest idealną marynatą do wszelkiego rodzaju grillowanych lub pieczonych potraw, mięs, ryb, tofu oraz warzyw. Świetnie nadaje się jako dip. W sklepie dostępnych jest dużo gotowych sosów, które można wykorzystać w expressowej wersji dania lub jako dodatkowy dodatek smakowy.

Sos Worcestershire 

Sos worcestershire to ciemny aromatyczny sos o słodko – kwaśno – ostrym smaku. Jest produkowany przez firmę “Lea & Perrins” w angielskim mieście Worcester. Oryginalna receptura na sos worcestershire zawiera ocet słodowy wytwarzany z jęczmienia, ocet spirytusowy, melasę, cukier, sól, anchois, wyciąg z owocu tamaryndowca, cebule, czosnek, i przyprawy. Podróbki, które noszą nazwę sos worcester mają inny, choć podobny skład. Autentyczny sos worcestershire jest jedną z najbardziej uniwersalnych przypraw, można go wykorzystać do całej masy potraw zarówno na zimno jak i na ciepło.

Speck

Speck to włoska szynka produkowana z ud wieprzowych bez kości. Mięso jest rozciągane i spłaszczane aby otrzymało charakterystyczny cienki i podłużny wygląd. Następnie jest solone i przyprawiane specjalną mieszanką ziół i przypraw takich jak czosnek, pieprz czarny i biały, liść laurowy, jałowiec i gałka muszkatołowa. Po okresie leżakowania w soli speck poddaje się wędzeniu w zimnym dymie, dzięki czemu nabiera niepowtarzalnego, delikatnego aromatu i oryginalnego koloru. Potem szynka jest odwieszana do suszenia na kilka miesięcy w specjalnych pomieszczeniach z dostępem czystego, świeżego powietrza z gór południowego Tyrolu. Najbardziej znany i ceniony jest speck z Certyfikatem Pochodzenia Geograficznego wywodzący się z regionu Górnej Adygi (Speck Alto Adige).

Sumak

Sumak to sproszkowana, bordowa przyprawa używana głównie w kuchni Bliskiego Wschodu. Ma specyficzny, lekko kwaśny, cytrynowy smak.

Syrop klonowy

Syrop klonowy jest uzyskiwany z pnia klonu. Ma lekko gęstą konsystencję i bursztynową barwę. W smaku jest słodki, dlatego można go używać zamiast cukru i miodu, od których jest mniej kaloryczny, np. do wypieków, posłodzenia koktajli, kawy lub herbaty. Świetnie sprawdza się, jako polewa np. do naleśników, gofrów, francuskich tostów, deserów, lodów, jogurtu albo muesli. Sprawdzi się również w daniach wytrawnych np. sałatkach, sosach, marynatach, daniach rybnych a nawet mięsnych. Prócz różnorodnych zastosowań jest bogaty w sole mineralne takie jak wapń, magnez, potas, fosfor i mangan, które są niezbędne dla prawidłowej pracy serca i układu nerwowego, zawiera również witaminy z grupy B, niacynę, biotynę oraz kwas foliowy.

Syrop z agawy

Syrop z agawy zostaje wyprodukowany poprzez wyciśnięcie soku z jej rdzenia, który następnie jest przefiltrowany i podgrzany a następnie zostaje skoncentrowany do konsystencji syropu. Jego barwa waha się od jasno do ciemno bursztynowej. Syrop Jest około trzykrotnie słodszy od cukru, jednocześnie posiadając od czterech do pięciu razy niższy indeks glikemiczny od miodu. Ma bardzo delikatny i lekko karmelowo – miodowy, choć mniej wyrazisty smak. Można go używać zamiast cukru i miodu w napojach, koktajlach, deserach, wypiekach a także daniach wytrawnych.

Szafran 

Szafran ma intensywny, charakterystyczny, lekko gorzkawy smak i piękną żółtopomarańczową barwę. Jest najdroższą przyprawą świata głównie ze względu na fakt, że posykiwanie go jest bardzo pracochłonne. Otrzymuje się go z ręcznie zbieranych, pojedynczych słupków krokusa, które są następnie suszone. Aby otrzymać 1 g gotowej przyprawy potrzeba aż 200 kwiatów. Jest jednak bardzo wydajny, już jego niewielka ilość nada potrawie piękną barwę i niepowtarzalny aromat. Jest szczególnie znany, jako dodatek do jednego z najsławniejszych włoskich dań, risotta milanese, ale można go stosować praktycznie do wszystkiego, wypieków słodkich, wytrawnych, dań mięsnych, rybnych, warzywnych, sosów i zup. Można go kupić w postaci niteczek lub proszku, przed użyciem najlepiej rozpuścić go w płynie.

Szynka parmeńska

Prosciutto crudo to włoska szynka surowa, która jest jednym z najznakomitszych produktów wśród włoskich wyrobów. Produkowana jest we wszystkich regionach Włoszech, ale największą reputacją cieszą się te pochodzące z Parmy – Prosciutto di Parma i z San Daniele – Prosciutto di San Daniele. Zazwyczaj wszystkie rodzaje szynki surowej włoskiej są nazywane w Polsce szynką parmeńską, taka nazwa się potocznie przyjęła, choć jest to błędem, szynka parmeńska jest wyłącznie szynką produkowaną w Parmie. Dobrej jakości prosciutto crudo wspaniale pachnie i ma intensywny charakterystyczny smak, jest jedną z najdroższych wędlin na świecie, głównie ze względu na czasochłonny proces przygotowania i długi okres dojrzewania, któremu to właśnie zawdzięcza swój niepowtarzalny smak. Do jej produkcji używana jest wyłącznie sól, nie zawiera ona żadnych dodatków ani konserwantów. Sama podana ze świeżym pieczywem smakuje wspaniale, podana ze świeżym melonem lub figami stanowi wykwintną przekąskę. Świetnie sprawdza się, jako dodatek do sałatek, kanapek, dań mięsnym, makaronów a nawet ryb.

Tajskie pasty curry

Pasty curry są podstawą słynnych tajskich curry jak i innych potraw kuchni tajskiej np. zup. Gotowe pasty curry można dostać w sklepie z żywnością orientalną lub dobrze zaopatrzonym supermarkecie. Choć nie są tak dobre i aromatyczne jak te przygotowane samemu wspaniale sprawdzą się, jeśli chcemy przygotować szybki posiłek w kilka minut. Wystarczy kilka łyżek gotowej pasty curry i mleczko kokosowe by w chwile wyczarować niezwykle aromatyczne i pyszne dania, które są również bardzo zdrowe, jako ze składniki past są znane ze swoich właściwości zdrowotnych. Dostanie wszystkich składników do przygotowania samodzielnie pasty curry może być dosyć trudne, również w takich przypadkach możemy się poratować gotową pastą. Podstawą tajskich past curry są świeże przyprawy i warzywa orientalne, ich skład oraz proporcje mogą się różnić w zależności od konkretnego producenta lub przepisu, jeśli sami przygotowujemy pastę. Zazwyczaj znajdziemy w nich takie dodatki jak takie jak chili, trawa cytrynowa, galangal, czosnek, liście kaffiru, pasta krewetkowa oraz łodygi, korzeń lub ziarna kolendry. Po zmieleniu tych składników otrzymamy wilgotną pastę która będzie stanowić bazę do sosu. Podstawowymi odmianami past curry są czerwona, zielona, i żółta. Mają one bardzo podobne składniki, różnią się niewielkimi detalami, czerwona jest przyrządzana z czerwonych papryczek chili a zielona z zielonych, żółta natomiast zawiera kurkumę. Kupując gotowe pasty należy zwrócić szczególną uwagę na skład, powinna ona zawierać tylko naturalne składniki, żadnych barwników i konserwantów.

Tamari

Tamari to rodzaj sosu sojowego, który nie zawiera pszenicy wiec jest polecany w diecie bezglutenowej. Postaje z cieczy która zbiera się w paście miso po procesie fermentacji, a następnie jest poddawana filtracji. Używa się go tak jak tradycyjnego sosu sojowego do przyprawiania zup, sosów, warzyw, mięs, ryb oraz do sporządzania dipów i dressingów. Ma nieco głębszy, intensywniejszy i bardziej złożony smak niż normalny sos sojowy. Zawiera wysokowartościowe aminokwasy i mikroorganizmy istotne dla dobrego trawienia.

Tamarynd

Tamarynd to owoc drzewa tropikalnego tamaryndowca. Ma specyficzny kwaśno-słodki smak, młode owoce są bardzo kwaśne, bardziej dojrzałe są słodsze. W kuchni miąższ jest wykorzystywany jako przyprawa, do nadania potrawą kwaśnego posmaku. Jest szczególnie popularny w daniach kuchni azjatyckiej. W sklepach są dostępne całe owoce, pulpa, pasta, koncentrat lub woda, najbliższym zamiennikiem jest sok z limonki.

Tofu

Tofu jest bogatym źródłem pełnowartościowego białka a przy tym jest niskokaloryczne i nie zawiera cholesterolu. Zawiera komplet łatwo przyswajalnych aminokwasów egzogennych, które są niezbędne do prawidłowego funkcjonowania naszego organizmu. Ponad 80% znajdującego się w nim tłuszczu roślinnego to tłuszcze nienasycone, kwas linolowy oraz lecytyna, które zapobiegają odkładaniu się w naczyniach krwionośnych złogów cholesterolowych. Tofu jest również doskonałym źródłem wapnia, witamin z grupy B, witaminy E i soli mineralnych, m.in. żelaza, fosforu, potasu. Tofu jest popularnym składnikiem nie tylko kuchni orientalnych, ale i kuchni europejskiej. Przygotowuje się z niego zarówno dania wegetariańskie jak i dodaje do dań mięsnych. Samo tofu jest praktycznie bezsmakowe, bardzo dobrze za to przyswaja smak innych przypraw i składników potrawy, w której się znajduje. Tofu występuje najczęściej w 2 postaciach, miękkiego inaczej zwanego jedwabistym (soft tofu) i twardego (firm tofu). Są sprzedawane w opakowaniach próżniowych, kartonikach lub w wodnej zalewie. W zależności od zapakowania powinniśmy go szukać w lodówce, na półce z produktami wegetariańskimi lub ze zdrową albo orientalną żywnością. Miękkie tofu dodaje się najczęściej do zup i deserów oraz potraw gdzie będzie miało być rozgniecione np. omletów, twarde natomiast sprawdzi się w potrawach smażonych typu stir-fry, gdzie tofu musi zachować kształt. Kolejnym rodzajem tofu są tofu puffs. Jest to tofu usmażone w głębokim tłuszczu, które zupełnie zmienia swoją strukturę. Puchnie podczas smażenia, z zewnątrz tworzy się złota skorupka a w środku natomiast jest puszyste jak gąbka. Używa się go podobnie jak twardego tofu zazwyczaj do dań typu stir-fry. Można je zazwyczaj kupić w sklepach z żywnością orientalną. Dostępne są również tofu smakowe np. wędzone lub z przeróżnymi dodatkami.

Trawa cytrynowa

Roślina ta ma postać twardej łodygi zakończonej niewielką bulwą. Ma wspaniały cytrynowy aromat, który uwalnia się po jej przecięciu lub zmiażdżeniu. Jest on jednak zupełnie inny od aromatu cytryny, jej skórka ani tym bardziej kwaśny sok nie mogą jej zastąpić. Przed podaniem zazwyczaj wyrzuca się ja z potrawy, ponieważ jest bardzo twarda i niemożliwa do pogryzienia. W zależności od dania przed dodaniem do potrawy można ją również zmielić w malakserze, tak jak robi się np. przy przyrządzaniu tajskiej pasty curry. Trawy cytrynowej używa się do wszelkiego rodzaju potraw, zup, dań rybnych, mięsnych lub wegetariańskich. Można ją dostać w dobrze zaopatrzonych supermarketach lub w sklepach z żywnością orientalną. Dostępna jest również pasta ze zmielonych świeżych łodyg lub suszona trawa cytrynowa w kawałkach lub w postaci proszku. Najbardziej aromatyczna jest oczywiście świeża trawa cytrynowa, ale jeśli nie mamy do niej odstępu można ją zastąpić tym, co uda nam się kupić. Jeśli dostaniemy świeżą trawę cytrynową można od razu kupić większą ilość i zamrozić.

Wakame

Wodorosty wakame są bardzo zdrowe, zawierają witaminy A i C a także są bogate w wapń i żelazo. Sprzyjają również utracie wagi i mają właściwości antycukrzycowe dzięki zawartości fukoksantyny. Sprzedawane są głównie suszone, przed użyciem należy je namoczyć przez około 15 minut, aż zmiękną. Wakame są bardzo popularny składnikiem kuchni japońskiej, dodaje się je głównie do zup i sałatek. Są znane szczególnie jako jeden ze składników słynnej japońskiej zupy miso.

Wasabi

Wasabi to japoński chrzan, który otrzymuje się ze startego korzenia chrzanu japońskiego. W sklepach wasabi dostępne jest w postaci pasty lub proszku. Proszek należy zmieszać z odrobiną wody i dobrze wymieszać. Ma ostry smak, który działa bardziej na nasze nozdrza niż na kubki smakowe, podobnie jak polski chrzan. Odczucie pieczenia jednak szybko przechodzi. Wasabi to również tradycyjna przyprawa do sushi.

Za’atar

Za’atar to arabska mieszanka przypraw: sumaku, nasion sezamu i suszonych ziół, głownie tymianku, czasem z dodatkiem soli i innych przypraw. Jest bardzo popularny na Bliskim Wschodzie, używa się go do przyprawiania ryb, mięs, warzyw, sosów lub podaje do pieczywa razem z oliwą.

Szukaj
Kategorie