web analytics

Ze względu na niesamowite wartości odżywcze kiełki są nazywane pokarmem życia. Zawierają o wiele więcej składników odżywczych niż dojrzałe warzywa, a specjaliści uważają, że do tego są one lepsze dla naszego organizmu. Kiełki są bogate w łatwo przyswajalne białko, błonnik, witaminy A, C, E, H, PP i z grupy B oraz sole mineralne, m.in. wapń, żelazo, cynk, magnez, mangan, jod, selen, potas i lit. Pozytywnie wpływają na prace przewodu pokarmowego, serca i mózgu a także obniżają poziom cholesterolu we krwi. Poprawiają wygląd skóry i włosów. Ponadto wzmacniają system odpornościowy oraz pomagają zapobiegać wielu chorobom cywilizacyjnym. Dodatkowo poszczególne rodzaje kiełków posiadają szereg indywidualnych właściwości.

Gotowe do zjedzenia kiełki można kupić w supermarketach lub sklepach ze zdrową żywnością. Jednak najtańszym i najlepszym sposobem jest wyhodowanie ich w domu. Szczególnie w okresie zimowym, kiedy większość owoców i warzyw jest importowanych, domowa hodowla kiełków jest niezastąpioną, stałą dostawą niezbędnych wartości odżywczych.

Do kiełkowania należy używać nasion pochodzących z hodowli organicznej, specjalnie przeznaczonych na kiełki. Takie nasiona są dostępne w sklepach ze zdrową żywnością lub w internecie. Nasiona zakupione w sklepach ogrodniczych są zazwyczaj przeznaczone do hodowli gruntowej, mogą wiec zawierać pestycydy i chemiczne środki mające chronić młode rośliny przed pasożytami.

Nasiona na kiełki po opłukaniu należy namoczyć w letniej przegotowanej wodzie. Czas namaczania zależy od rodzaju kiełków, może się wahać od 4 do 12 godzin. Po namoczeniu nasiona dokładnie płuczemy i odstawiamy do wykiełkowania na 3 do 8 dni w temperaturze pokojowej (18-22 stopnie). Kiełki nie powinny stać na słońcu, ponieważ zbyt duża ilość ciepła może grozić pleśnią. Przez cały czas kiełkowania, kiełki należy przepłukać minimum 2 razy dziennie, za każdym razem dokładnie odsączając nadmiar wody i rozdzielając kiełki, które po opłukaniu mogą zwinąć się w kłębek. Dzięki temu wszystkie będą miały równy dostęp do tlenu.

Gotowe kiełki wsypujemy do miski i zalewamy wodą. Puste łupinki wypłyną na wierzch, niewykiełkowane natomiast zostaną na dnie. Najpierw zbieramy łupinki pływające po powierzchni a następnie wyjmujemy kiełki pozostawiając na dnie niewykiełkowane nasiona. Kiełki następnie należy dokładnie osuszyć i przełożyć do plastikowego lub szklanego pojemniczka wyłożonego ręczniczkiem papierowym, zamknąć i schować do lodówki. Tym szybciej zjemy kiełki tym lepiej, należy pamiętać, że z każdym dodatkowym dniem tracą one część swoich cennych substancji. Dlatego lepiej jest przygotowywać mniejsze ilości kiełków, lecz regularnie, tak by zawsze móc się nimi cieszyć. Kiełki możemy dodawać praktycznie do wszystkiego, sałatek, kanapek, dipów lub koktajli. Pojemniki po kiełkach należy dokładnie umyć w gorącej wodzie by pozbyć się ewentualnych bakterii.

Kiełki można hodować na wiele sposobów: w słoiku, w specjalnym lnianym woreczku, na sitku, w kiełkownicy lub na talerzu wyłożonym gazą lub ligniną. Ja hoduje kiełki głównie w słoiku. Namoczone i opłukane nasiona wsypujemy do słoika kiedy są już odmoczone, na otwór słoja zakładamy kawałek gazy i przymocowujemy ją gumką, następnie słoik ustawiamy odwrócony do góry dnem pod kątem, około 45°, aby nadmiar wody mógł odciekać do podstawki umieszczonej pod spodem. Ja do hodowli używam specjalnych słoików do kiełkowania, zawierają one podziurkowana pokrywke i podpórkę ustawioną pod kątem 45 stopni, dzięki czemu są niezwykle wygodne, miedzy innymi nie trzeba się martwic o podpórkę, ponieważ słoiki stoją bardzo stabilnie. Jeśli chcemy hodować kiełki na talerzu należy rozłożyć na nim zwilżony kawałek gazy lub ligniny i rozsypać na nim uprzednio namoczone i opłukane kiełki. Takie kiełki należy podlewać a najlepiej zraszać 2-3 razy dzienne za każdym razem odlewając nadmiar wody. Tak jak przypadku hodowli w słoiku nasiona muszą być wilgotne, ale niezamoczone, by nie zgniły. Jeśli na nasionach pojawi się pleśń całą uprawę należy wyrzucić. Nie należy jednak mylić pleśni z drobnymi włoskami, które pojawiają się na pewnych odmianach nasion.

Szukaj
Kategorie